شهرداری رشت
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
به پرتال مدیریت تشخیص و وصول درآمد شهرداری رشت خوش آمدید
اطلاعیه سازمان آتش نشانی درخصوص توصیه های ایمنی در روزهای برفی 1398/11/20
اطلاعیه سازمان آتش نشانی درخصوص توصیه های ایمنی در روزهای برفی

 

125 رشت- به گزارش خبرنگار تحریریه ی خبر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت، روابط عمومی سازمان آتش نشانی به منظور افزایش آمادگی شهروندان و کاهش آسیب ها درروزهای احتمالی برفی و یخبندان با صدور اطلاعیه ای توصیه های ایمنی لازم را ارائه داد.

در این اطلاعیه آمده است:

در هنگام بارش برف و مواقع یخبندان حتی المقدور از سفرهای غیر ضروری خوداری کنید، از رفت و آمد با وسیله نقلیه بدون لاستیک یخ شکن یا زنجیر چرخ در مواقع یخ بندان و لغزندگی سطح معابر خودداری کنید و پیش از خروج از منزل از سالم بودن وسیله نقلیه ، وجود بنزین کافی در باک و مجهز بودن آن به امکانات ایمنی مطمئن باشید و برای جلوگیری از یخ زدن آب رادیات خودرو از الکل و زدیخ استفاده کنید .

در هنگام رانندگی روی سطوح لغزنده، از ترمز گرفتن‌های ناگهانی بپرهیزید؛ در صورت بروز نقص فنی در اتومبیل، آن را به منتهی الیه سمت راست هدایت کرده و در مکانی مناسب متوقف نمایید، در شب از نور پایین برای رانندگی استفاده نمائید و همچنین برای پیشگیری از برخورد سایر وسایل نقلیه عبوری، علایم هشدار دهنده را در فاصله مناسب قرار دهید.

در این اطلاعیه تاکید شده است: در روزهای برفی و یخبندان حتی‌الامکان از موتورسیکلت و دوچرخه استفاده نکنید، در زمان لغزندگی معابر، کودکان و سالخوردگان تا حد امکان از منزل خارج نشوند، برای پیشگیری از کمبود اکسیژن و تولید گازهای مضر در روزهایی که سرمای هوا زیاد است، از گرم کردن بیش از اندازه محیط داخل ساختمان خودداری کنید و برای پیشگیری از آسیب‌‌های ناشی از زمین خوردن و تصادف با وسایل نقلیه عبوری، کودکان را از سرسره بازی در سطح کوچه و خیابان برحذر دارید.

برای پیشگیری از برخورد با وسایل نقلیه، حتماً از پیاده‌رو تردد کنید و از عبور از کناره راه‌ها بپرهیزید، هنگام گذر از خیابان، ضمن رعایت فاصله مناسب از وسایل نقلیه، با احتیاط کامل عبور کرده و از دویدن بپرهیزید، درحین عبور از پل های عابر پیاده به شدت مراقب پله های فلزی باشید ، از دست زدن به تیر های برق فلزی به شدت اجتناب کنید ، ممکن است پرتاب گلوله برفی، منجر به جراحت، مصدومیت و خسارات مالی شود و هنگام پارو کردن برف بام‌ها، از پرتاب برف بر سطح کوچه و خیابان خودداری کنید و در صورت ضرورت یک نفر به عنوان کنترل کننده و راهنما در محل ریختن برف در نظر بگیرید.برای پارو کردن برف پشت بام هرگز به صورت انفرادی اقدام نکنید بلکه می بایست با کمک دیگران به صورت ترکیبی و با استفاده از تجهیزات حمایتی مانند طناب و... جهت ایمنی فرد پارو کننده استفاده کنید.

سعی کنید با مشارکت و همگرایی همسایگان نسبت به پارو کردن برف، بازگشایی کوچه و راه های تردد فرعی اقدام کنید.

در این اطلاعیه تاکید شده است: هنگام پارو کردن پشت‌بام، از پرتاب نشدن برف‌ روی سیم‌‌های انتقال برق اطمینان حاصل کنید، بهتر است در روزهای برفی از کوهنوردی خودداری کنید. در صورتی‌که در کوهستان هستید، قبل از ساعت چهارده، اقدام به بازگشت نمایید، هنگام بیرون آمدن از منزل از لباس مناسب و کفش آج دار استفاده نمایید و هنگام گذر از روی پلکان‌های برف‌گیر ساختمان‌ها، پُل‌‌های عابر پیاده و پل‌های فلزی روی جوی‌ها، با دقت لازم عبور و از دستگیره‌‌های کناری حتما استفاده کنید.

برای جلوگیری ازانتشار گازCO یا همان مرگ خاموش حتما نسبت به بازدید ازلوله های بخاری و اطمینان از خروج گاز اقدام کنید و توجه داشته باشید برای خشک کردن لباس های خیس آنها را به بخاری ها نچسبانید زیرا احتمال آتش سوزی دور از ذهن نیست همین طورهیچ گاه لباس ها را روی اهرم شیرگاز آویزان نکنید.

این اطلاعیه در پایان می افزاید : داشتن سوخت دوم و جایگزین برای موارد حساس ضروری می باشد ، نزدیک شدن کودکان به لبه پشت‌بام، احتمال سقوط از ارتفاع را به شدت افزایش می‌دهد و هنگام گذر از معابر، نسبت به یخ‌زدگی سطوح و نیز سقوط قندیل‌های یخی آویزان از ناودان و لبه ساختمان جوانب احتیاط را رعایت کنید و اگر برروی لبه پنجره ها گلدان قرار داده اید حتما به جهت جلوگیری از سقوط و پیشگیری از حوادث آنها را به داخل منزل انتقال دهید.

سازمان آتش نشانی امیدوار است که مردم عزیز در روزهای احتمالی که سرد و یخبندان نیز خواهد بود با رعایت نکات ایمنی از حوادث به دور باشند ،در ضمن شماره های سازمان های امدادی (آتش نشانی ،هلال احمر ، اورژانس، نیروی انتظامی ، آب ،برق،گازو... ) را به خاطر داشته باشید تا در موارد مورد نیاز در خدمت شما باشند .

 
 

 
تعداد بازدید: 99
هدف شهرداری ، ارائه خدماتی موِثر در راستای بهبود و توسعه شهری است
Powered by DorsaPortal